Výber dverí podľa pántov a kľučky

Výber dverí podľa pántov

Falcové dvere (dvere s polodrážkou) zabezpečia, aby aj pri prípadnej zmene nastavenia alebo drobnej závade (odlepenie PUR peny, zmena rozmeru dverí so zmenou vlhkosti vzduchu v jeseni a zime a pod.) dvere fungovali a nezadierali do zárubne. Závesy pre dvere s polodrážkou sú veľmi lacnejšie a umožňujú jednoduchú reguláciu, ktorá zabezpečí presné nastavenie Vašich dverí.

Bezfalcové dvere (dvere bez polodrážky) predstavujú výhodu, že krídlo je v jednej rovine so zárubňou. Avšak oproti falcovým dverám vôľa medzi krídlom a zárubňou je malá a vidieť aj 1 mm rozdiely. Existujú rôzne typy závesov pre dvere bez polodrážky.


Výber kľučky

Dôležitým krokom pri výbere dverí je aj samotná kľučka, ktorá v nás dokáže evokovať rôzne dojmy - či nám dobre padne do ruky, či je príjemná na dotyk, ako sa s ňou manipuluje, alebo napríklad aj to, ako ladí s ostatným zariadením. Preto by výber kľučky na dvere nemal byť zanedbateľnou činnosťou, ale určitou bodkou pri dokončovaní bytu či domu.

Štítové kovanie - jedná sa o kovanie klasicky umiestnené na štíte, na ktorom je kľučka aj zámok. Ak si zvolíte štítové kovanie, potom je potrebné vedieť, akú rozteč potrebujete (vzdialenosť osi kľučky od osi kľúča).

Rozetové kovanie - je rozdelené na dve časti: kľučku a zámok, preto sa tiež používa termín delené kovanie. Výhodou tohto typu kovania je, že nemusíte riešiť veľkosť rozteče, možno ho totiž namontovať na každé dvere.

Zárubne

Pre pokračovanie na ďalšiu stránku kliknite na "Pokračovať".